Flat conductor, galvanised steel
Type 5052 DIN 30X3.5
|Item no. 5019345
|EAN 4012195680475



Item no. / Type
5019345 / 5052 DIN 30X3.5
Width
30 mm
Height
3,5 mm
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
• Can be used as a conductor and earthing conductor according to DIN EN 62561-2 (VDE 0185-561-2)
• Complies with the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Zinc coating: ≥ 500 g/m² (approx. 70 µm in mean value)
• For lightning protection, earthing systems and ring equipotential bonding
• Complies with the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Zinc coating: ≥ 500 g/m² (approx. 70 µm in mean value)
• For lightning protection, earthing systems and ring equipotential bonding
Technical data
Dimensions
| Width | 30 mm |
|---|---|
| Height | 3,5 mm |
| Dimension B | 30 mm |
| Dimension H | 3,5 mm |
Technical data
| Nomal ring (approx. m) | 25 |
|---|---|
| Cross-section | 105 mm² |
| Nomal ring (approx. m) | 30 |
| Dimension | 30x3,5mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Length tolerance ± | 5 % |
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
252 8-10 FT
5312310
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
252 8-10X16 FT
5312345
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
252 8-10XFL30 FT
5312655
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
255 30
5314518
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece

Item no. 5312310
Cross-connector with intermediate plate for Rd 8−10 mm FTType
252 8-10 FT
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece

Item no. 5312345
Cross-connector with intermediate plate for Rd 8−10 x Rd 16 FTType
252 8-10X16 FT
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Height
Item no.
5052 DIN 30X3.5
30
3,5
5019345
5052 DIN 30X3.5
Item no.
5019345
Width
30
Height
3,5





