Cable tray RKS 60 FS perforated, w/o floor beading
Type RKS 607 FS
|Item no. 6055893
|EAN 4012196388691




Item no. / Type
6055893 / RKS 607 FS
Length
3000 mm
Width
75 mm
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
0,75 mm
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
RKS 60 = Rational cable tray system with 60 mm side height (unbeaded base plate).
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray is fixed to the bracket with bolts, type FRS M6 x 12.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension B | 75 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 42 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 0,75 mm |
| Mounting perforation in base | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 4200 mm² |
| With cover | no |
| Dimension | 60 x 75 |
| Base perforation | 1 |
| Dimension | 60x75x3000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Support spacing 1.0 m | 1,3 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 1.5 m | 0,65 kN/m |
| Support spacing 2.0 m | 0,4 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 0,25 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 0,15 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
2,8222 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,8222 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
RKS 607 FS
3000
75
no
0,75
Strip galvanized
Steel
6055893
RKS 607 FS
Item no.
6055893
Length
3000
Width
75
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
0,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel





