SurgeController V20, plug-in arrester 280 V
Type V20-C 0-280
|Item no. 5099609
|EAN 4012195396918



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Surge arrester, type 2
• Plug-in arrester, can be separated from base without tools
• Including thermal and dynamic separating device and visual status display
• High current conductivity and long service life
• Plug-in arrester, can be separated from base without tools
• Including thermal and dynamic separating device and visual status display
• High current conductivity and long service life
Technical data
Technical data
| Network form | TN |
|---|---|
| Blow-out | no |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [L-N] | 20 kA |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Maximum continuous voltage AC | 280 V |
| Maximum continuous voltage DC | 350 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 20 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | On basic element |
| Max. mains-side overcurrent protection | 125 |
| Version for | 1-pin cover; 280 V |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class II |
| SPD to EN 61643-11 | Type 2 |
| Lightning protection zone LPZ | 1→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 40 kA |
| Response time | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 125 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Dimension | 280V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 20 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
0,1668 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1668 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V20-C 0-280
IP20
280
1
5099609
V20-C 0-320
IP20
320
1
5099848
Maximum continuous voltage AC
V20-C 0-280
Item no.
5099609
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
280
Pole version
1
V20-C 0-320
Item no.
5099848
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
320
Pole version
1

