Pipe earth rod LE, FT
Type LE ERDER FT
|Item no. 5000300
|EAN 4012195617358



Item no. / Type
5000300 / LE ERDER FT
Length
1500 mm
External diameter
25 mm
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
• Expandable earth rod system for erecting earthing connections (type A)
• The pipe earth rod system LE is connected using the pre-mounted sleeve
• Complies with requirements according to DIN VDE 0185-305 (IEC 62305) and DIN EN 62561-2
• For use with antenna earthing systems, lightning earthing systems, etc.
• The pipe earth rod system LE is connected using the pre-mounted sleeve
• Complies with requirements according to DIN VDE 0185-305 (IEC 62305) and DIN EN 62561-2
• For use with antenna earthing systems, lightning earthing systems, etc.
Technical data
Dimensions
| Length | 1500 mm |
|---|---|
| Dimension L | 1500 mm |
| Dimension D | 25 mm |
Technical data
| Profile type | Round D=25 mm |
|---|---|
| External diameter | 25 mm |
| Dimension | 1,5m |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
6,262 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 6,262 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2760 25 FT
5001668
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 3041409
Driving spike for pipe earth rod LEType
LE SPITZE
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 5001668
Connection clamp for earth rod, universal FTType
2760 25 FT
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
External diameter
Item no.
LE ERDER FT
1500
25
5000300
LE ERDER FT
Item no.
5000300
Length
1500
External diameter
25


