Lightning current and surge arrester, 3-pole with remote signalling
Type V50-B+C 3+FS280
|Item no. 5093643
|EAN 4012195361916



Item no. / Type
5093643 / V50-B+C 3+FS280
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
280 V
Pole version
3
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Combination arrester, lightning and surge arrester type 1+2 to DIN EN 61643-11.
• For lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity 12.5 kA (10/350) per pole
• Universally suitable for TN-C systems
• With new Multibase base with multi-connection terminals
• Complete unit, consisting of upper part and base, pre-mounted and ready for connection
• Arrester, connectable with dynamic cut-off unit
• With visual function display
• Protection level < 1,3 kV
• Encapsulated, non-extinguishing zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
• Labelled connections
• FS variant with remote signalling contact (potential-free NO contact)
Application: Equipotential bonding in buildings, even those with external lightning protection of Class III and IV, and in standard distributor housings.
* Complete = Plug-in arrester and base
• For lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity 12.5 kA (10/350) per pole
• Universally suitable for TN-C systems
• With new Multibase base with multi-connection terminals
• Complete unit, consisting of upper part and base, pre-mounted and ready for connection
• Arrester, connectable with dynamic cut-off unit
• With visual function display
• Protection level < 1,3 kV
• Encapsulated, non-extinguishing zinc oxide varistor arrester for use in distributor housings
• Labelled connections
• FS variant with remote signalling contact (potential-free NO contact)
Application: Equipotential bonding in buildings, even those with external lightning protection of Class III and IV, and in standard distributor housings.
* Complete = Plug-in arrester and base
Technical data
Technical data
| Pole number | 3 |
|---|---|
| Network form | TN-C |
| Blow-out | no |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Maximum continuous voltage (N-PE) | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [L-N] | 30 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 37,5 kA |
| Remote signalling | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 12,5 kA |
| Protection level [L-N] | ≤1,3 |
| Maximum continuous voltage AC | 280 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 30 kA |
| Pole version | 3 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 125 |
| Version for | 3-pole + FS |
| DC network form | no |
| IT network form | no |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| TN-C-S network form | no |
| TN-S network form | no |
| TT network form | no |
| Other network form | no |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| SPD to EN 61643-11 | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 50 kA |
| Response time | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 125 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Dimension | 280V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 90 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
1,3551 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,3551 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V50-B+C 3+FS280
IP20
280
3
5093643
V50-B+C 3+FS280
Item no.
5093643
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
280
Pole version
3

