Flat conductor, galvanised steel for foundation earthing
Type 5052 25X3
|Item no. 5020751
|EAN 4012195316756



Item no. / Type
Width
Height
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
• Zinc coating: 225 g/m² (approx. 30 µm)
• Can be used as a conductor
• For foundation earthing, not routed in the ground
• Can be used as a conductor
• For foundation earthing, not routed in the ground
Technical data
Dimensions
| Width | 25 mm |
|---|---|
| Height | 3 mm |
| Dimension B | 25 mm |
| Dimension H | 3 mm |
Technical data
| Nomal ring (approx. m) | 18 |
|---|---|
| Cross-section | 75 mm² |
| Nomal ring (approx. m) | 30 |
| Dimension | 25x3mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Length tolerance ± | 5 % |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Height
Item no.
5052 30X3.5
30,5
3,5
5020638
5052 25X3
25
3
5020751
5052 30X3
30
3
5020808
Width
Height
5052 30X3.5
Item no.
5020638
Width
30,5
Height
3,5
5052 25X3
Item no.
5020751
Width
25
Height
3
5052 30X3
Item no.
5020808
Width
30
Height
3

