Earthing connection block FT
Type 1805 6 FT
|Item no. 5016045
|EAN 4012195379218



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
1805/...: For connecting different earthing systems
• With 2 mounting holes Ø 11 mm
• 1805/2: With 4 attaching holes
• 1805/4: With 8 attaching holes
• 1805/6: With 12 attaching holes
• With 2 mounting holes Ø 11 mm
• 1805/2: With 4 attaching holes
• 1805/4: With 8 attaching holes
• 1805/6: With 12 attaching holes
Technical data
Dimensions
| Length | 404 mm |
|---|---|
| Dimension L | 404 mm |
| Dimension A | 314 mm |
| Dimension B | 255 mm |
| Dimension G | 359 mm |
Technical data
| Dimension | 50x5mm |
|---|---|
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
2,0329 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,0329 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
1805 2 FT
200
5016029
1805 4 FT
302
5016037
1805 6 FT
404
5016045
Length
1805 2 FT
Item no.
5016029
Length
200
1805 4 FT
Item no.
5016037
Length
302
1805 6 FT
Item no.
5016045
Length
404

