Copper cable
Type S 9-CU
|Item no. 5021652
|EAN 4012196033768



Item no. / Type
5021652 / S 9-CU
Nomal ring (approx. m)
45
Cross-section
50 mm²
Dimension D
9 mm
Smallest selling unit: 100 m
100m
m
Description
• Can be used as an earthing conductor according to DIN EN 62561-2 (VDE 0185-561-2)
• Corresponds to the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Corresponds to the requirements of VDE 0185-305 (IEC 62305)
Technical data
Dimensions
| Length | 100000 mm |
|---|---|
| Dimension D | 9 mm |
Technical data
| Diameter | 9 mm |
|---|---|
| Nomal ring (approx. m) | 45 |
| Number of individual wires | 19 |
| Material jacket | Without |
| Diameter of the individual wires | 1,8 mm |
| Cross-section | 50 mm² |
| Nomal ring (approx. m) | 100 |
| Dimension | 19x1,8mm |
| Material | Copper |
| Colour | Copper |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Nomal ring (approx. m)
Cross-section
Dimension D
Item no.
S 9-CU
45
50
9
5021652
S 9-CU
Item no.
5021652
Nomal ring (approx. m)
45
Cross-section
50
Dimension D
9


