Coordinated LightningController MCD 50-B-OS-320
Type MCD 50-B-OS-320
|Item no. 5096861
|EAN 4012195165965



Item no. / Type
5096861 / MCD 50-B-OS-320
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
320 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Lightning arrester, type 1
• Voltage protection level < 1.3 kV, allows device protection
• For lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity to 50 kA (10/350) per pole and up to 150 kA (10/350) in total
• Line following current quenching 25 kA Ipeak, arrester backup fuse to 500 A gL/gG
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap arrester for use in distributor housings
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of the classes I to IV.
• Voltage protection level < 1.3 kV, allows device protection
• For lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity to 50 kA (10/350) per pole and up to 150 kA (10/350) in total
• Line following current quenching 25 kA Ipeak, arrester backup fuse to 500 A gL/gG
• Encapsulated, non-extinguishing spark gap arrester for use in distributor housings
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of the classes I to IV.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 69 mm |
Technical data
| Network form | TN-C |
|---|---|
| Blow-out | no |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Lightning surge current (10/350) | 50 kA |
| Test class, type 1 | yes |
| Remote signalling | no |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 50 kA |
| Maximum continuous voltage AC | 320 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 50 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 500 |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 25 kA |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I |
| SPD to EN 61643-11 | Type 1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Follow current quenching capacity (eff) [N-PE] | 10 kA |
| Short-circuit resistance | 25 kA |
| Response time | <100 ns |
| Maximum back-up fuse | 500 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 85 °C |
| Dimension | 320V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 50 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 50 mm² |
Environmental Data
2,0221 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,0221 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
MCD 50-B-OS-320
IP20
320
1
5096861
MCD 50-B-OS-320
Item no.
5096861
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
320
Pole version
1


