CombiController V50, plug-in arrester 280 V
Type V50-B+C 0-280
|Item no. 5093724
|EAN 4012195361954



Item no. / Type
5093724 / V50-B+C 0-280
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
280 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
CombiController upper part– type 1+2 combination arrester
• Plug-in upper part can be fitted into the base without tools or current interruption
• Incl. thermal and dynamic cut-off unit and visual display of defects
• High current conductivity and long service life
Plug-in arrester
• Plug-in upper part can be fitted into the base without tools or current interruption
• Incl. thermal and dynamic cut-off unit and visual display of defects
• High current conductivity and long service life
Plug-in arrester
Technical data
Technical data
| Pole number | 1 |
|---|---|
| Blow-out | no |
| Signalling on device | Visual |
| Protection rating | IP20 |
| Nominal discharge current (8/20 µs) [L-N] | 30 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 12,5 kA |
| Remote signalling | no |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Integrated back-up fuse | no |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 12,5 kA |
| Protection level [L-N] | ≤1,3 |
| Maximum continuous voltage AC | 280 V |
| Maximum continuous voltage DC | 350 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 30 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | On basic element |
| Max. mains-side overcurrent protection | 125 |
| Version for | 1-pole upper part |
| DC network form | no |
| IT network form | no |
| TN network form | no |
| TN-C network form | no |
| TN-C-S network form | no |
| TN-S network form | no |
| TT network form | no |
| Other network form | no |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| SPD to EN 61643-11 | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Maximum discharge current (8/20 μs) | 50 kA |
| Response time | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 125 A |
| Permitted temperature range, min. | -40 °C |
| Permitted temperature range, max. | 80 °C |
| Dimension | 280V |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 30 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 2,5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 35 mm² |
Environmental Data
0,1672 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1672 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Protection rating
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
V50-B+C 0-280
IP20
280
1
5093724
V50-B+C 0-280
Item no.
5093724
Protection rating
IP20
Maximum continuous voltage AC
280
Pole version
1


