90° bend 110 FT
Type SLB 90 1120R3 FT
|Item no. 6225172
|EAN 4012196443994



Item no. / Type
Width
Rail thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend, horizontal, with welded rung for all cable ladder types of 110 mm side height.
Connectors should be ordered separately and in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Width | 200 mm |
|---|---|
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Dimension R | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Bend (angle) | 90° |
| Version of the rungs | Profile unperforated |
| Hinged | no |
| Side rail version | Flat profile |
| Change of direction | Horizontal |
| Rail thickness | 2 mm |
| Dimension | 110x200 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
11,488 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 11,488 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Rail thickness
Item no.
SLB 90 1120R3 FT
200
2
6225172
SLB 90 1130R3 FT
300
2
6225174
SLB 90 1140R3 FT
400
2
6225176
SLB 90 1145R3 FT
450
2
6225178
SLB 90 1150R3 FT
500
2
6225180
SLB 90 1160R3 FT
600
2
6225182
SLB 90 1180R3 FT
800
2
6225186
SLB 90 1190R3 FT
900
2
6225188
SLB90 11100R3 FT
1000
2
6225190
SLB90 11120R3 FT
1200
2
6225194
Width
SLB 90 1120R3 FT
Item no.
6225172
Width
200
Rail thickness
2
SLB 90 1130R3 FT
Item no.
6225174
Width
300
Rail thickness
2
SLB 90 1140R3 FT
Item no.
6225176
Width
400
Rail thickness
2
SLB 90 1145R3 FT
Item no.
6225178
Width
450
Rail thickness
2
SLB 90 1150R3 FT
Item no.
6225180
Width
500
Rail thickness
2
SLB 90 1160R3 FT
Item no.
6225182
Width
600
Rail thickness
2
SLB 90 1180R3 FT
Item no.
6225186
Width
800
Rail thickness
2
SLB 90 1190R3 FT
Item no.
6225188
Width
900
Rail thickness
2
SLB90 11100R3 FT
Item no.
6225190
Width
1000
Rail thickness
2
SLB90 11120R3 FT
Item no.
6225194
Width
1200
Rail thickness
2



