90° articulated vertical bend FT
Type RGBV 675 FT
|Item no. 7079607
|EAN 4012195920076



Item no. / Type
Width
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° adjustable vertical bend, for all cable tray types with a side height of 60 mm.
The bend is shipped in an unmounted state. No additional fastening materials are required.
Technical data
Dimensions
| Width | 750 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension R | 400 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | no |
| Connector version | Supplied connectors |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Mounting perforation in base | no |
| NATO hole pattern | no |
| Bend (angle) | 90° |
| Change of direction | Vertical, rising/falling |
| Type | Adjustable bend_complete |
| Dimension | 60x750 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RGBV 645 FT
450
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
7079451
RGBV 675 FT
750
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
7079607
RGBV 690 FT
900
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
7079609
Width
RGBV 645 FT
Item no.
7079451
Width
450
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RGBV 675 FT
Item no.
7079607
Width
750
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RGBV 690 FT
Item no.
7079609
Width
900
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc



